Pielęgnacja i konserwacja boisk sztucznych

Boiska z trawą sztuczną - eksploatacja i zagrożenia

Nawierzchnia boiska z trawą sztuczną z pewnością posiada wiele zalet, ale na pewno nie możemy stwierdzić, że jest bezobsługowa. Boiska sztuczne są zdecydowanie mniej wymagające od boisk z trawą naturalną, które w dużym stopniu zależne są od warunków atmosferycznych i ich położenia. Boiska sztuczne mogą powstawać w dowolnych miejscach na przestrzeniach otwartych, zadaszonych lub w halach sportowych i można korzystać z nich o każdej porze roku. Nawierzchnia boiska sztucznego wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża i składa się z trawy wykonanej z materiałów syntetycznych, piasku kwarcowego i gumowego lub silikonowego granulatu. Każdy z elementów nawierzchni sztucznej pełni ważną funkcję w całej strukturze. Włókna trawy syntetycznej imitują trawę naturalną oraz mają za zadanie utrzymywać na swoim miejscu piasek i granulat będące wypełnieniem nawierzchni. Piasek kwarcowy pełni rolę podsypki i jest obciążeniem dla całego podłoża, granulat zapewnia odpowiednią miękkość i sprężystość powierzchni amortyzując i chroniąc ciała użytkowników podczas kontaktu z nawierzchnią. Podczas codziennej, wielogodzinnej eksploatacji boiska nawierzchnia zaczyna tracić odpowiednie parametry mające wpływ na jej niszczenie oraz bezpieczeństwo jej użytkowników. Nawierzchnia syntetyczna to materia sztuczna nie mogąca sama obronić się przed różnego rodzaju procesami biologicznymi lub mechanicznymi dlatego wymaga odpowiedniej obsługi w zakresie renowacji i bieżącej pielęgnacji.

Po upływie kilku lat doświadczeń z eksploatacji licznie powstałych w naszym kraju boisk coraz częściej słyszymy o zamykaniu obiektów z powodu ich fatalnego stanu. Brak prawidłowej obsługi boisk sztucznych prowadzi do stopniowego niszczenia nawierzchni. Ubytki granulatu powodują łamanie się lub odrywanie sztucznych włókien prowadząc do uszkodzeń mechanicznych wiążących się z olbrzymimi kosztami naprawy lub całkowitym zamknięciem niebezpiecznego obiektu. Korzystając z twardego, ubitego i śliskiego boiska na którym zalegają różne niebezpieczne przedmioty, istnieje ryzyko groźnych urazów i kontuzji. Niepielęgnowana nawierzchnia sztuczna narażona jest również na czynniki biologiczne. Zadeptana powierzchnia, ubity granulat, zalegające nieczystości to wszystko skutecznie blokuję odpływ wody, na boisku zaczynają powstawać kałuże, tworzy się błoto i wilgotne warunki sprzyjające rozwijaniu się glonów, mchu, grzybów i chwastów.

Boiska syntetyczne powstały po to, aby zachęcać nas wszystkich do czynnego i bezpiecznego uprawiania sportu. Zadaniem administratorów obiektów  jest dopilnowanie, aby były one  bezpieczne dla użytkowników oraz by nie ulegały nadmiernemu niszczeniu. Podstawową czynnością zarządcy jest prawidłowa ocena stanu nawierzchni i właściwe reagowanie na wszelkie nieprawidłowości. Do każdego boiska trzeba podejść indywidualnie, ponieważ czynniki wpływające na stan nawierzchni są różne w zależności od obiektu i zależą m.in.: od warunków atmosferycznych, położenia boiska, jego otoczenia czy częstotliwości jego użytkowania. Warto pamiętać, że boiska syntetyczne nie są boiskami bezobsługowymi. Sztuczna trawa wymaga przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych na bieżąco. Profesjonalna obsługa boisk sztucznych to systematyczne wykonywanie  różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych przy użyciu specjalistycznych maszyn.

 

Elementy konserwacji boiska ze sztuczną nawierzchnią :

Diagnoza stanu nawierzchni – rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych poprzedzone dokładnym sprawdzeniem płyty boiska w celu oznaczenia i naprawienia uszkodzeń oraz oszacowania skali i miejsc największego zużycia nawierzchni.

Oczyszczanie płyty boiska – polega na usunięciu z nawierzchni zanieczyszczeń stałych jak kamienie, szkło, papier, kubki, butelki, liście, itp. 

Renowacja – polega na wyrównaniu powierzchni, rozbryleniu ubitego granulatu, prostowaniu  i oczyszczeniu włókien syntetycznych w celu poprawienia stanu i sprężystości nawierzchni syntetycznej.

Uzupełnianie warstwy granulatu – polega na dosypaniu odpowiedniej ilości granulatu.

Rozluźnienie i napowietrzenie granulatu – celem tej czynności jest przywrócenie właściwej miękkości i sprężystości powierzchni boiska poprawiającej również właściwy odpływ wody z nawierzchni.

Szczotkowanie nawierzchni – to zabieg polegający na równomiernym wczesaniu i rozprowadzeniu granulatu po nawierzchni boiska.

 

KONTAKT
x

Zostaw swój numer
Oddzwonimy do Ciebie.


Podaj, kiedy mamy się z Tobą skontaktować


33 817 33 33