Jak dobrać agregat prądotwórczy w 3 krokach
Jak poprawnie dobrać agregat prądotwórczy
Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, gdzie agregaty prądotwórcze nie odnajdują swojego zastosowania jedynie na placach budowy czy w przypadku wyłączenia prądu w dużych instytucjach takich jak np. szpitale, ale również w gospodarstwach domowych. Zmieniający się klimat z roku na rok sprawia, że gwałtowne burze i porywisty wiatr stają się na terenie naszego kraju normą, a wyłączenia prądu bywają coraz bardziej dotkliwe. Na tego typu okoliczności warto się przygotować kupując odpowiednio dobrany agregat prądotwórczy. Oto 3 ważne zasady przy doborze agregatu, którymi warto się kierować:
- Jakie mamy odbiorniki: trójfazowe, jednofazowe czy mieszane?
- Do odbiorników jednofazowych w przeciętnym domu jednorodzinnym możemy zaliczyć: urządzenia RTV i AGD, pompy obiegowe, oświetlenie oraz elektronarzędzia.
- „3 fazy” będą za to w takich urządzeniach jak: płyty grzewcze (indukcyjne i ceramiczne), większe pompy, klimatyzacja czy ogrzewanie elektryczne. Oczywiście urządzenia w danej kategorii mogą się różnić, ale postaraliśmy się wypisać te najpopularniejsze, żeby ułatwić oszacowanie czy bardziej potrzebna będzie jedna czy trzy fazy.
- Różne zastosowania, jaki agregat do czego?
- Agregaty z linii standard polecamy do powszechnego zastosowania na działkach, w rzemiośle czy na placach budowy.
- Agregaty z modułem spawalniczym, jak sama nazwa wskazuje, są połączeniem agregatu i motospawarki i takie też jest ich zastosowanie.
- Na większą uwagę zasługują agregaty z elektronicznym regulatorem napięcia tzw. AVR. Stosowane są do odbiorników elektronicznych lub innych wykorzystujących rozwiązania oparte o elektronikę – są najbezpieczniejsze do użytku w domu.
- W naszej ofercie znajdują się również agregaty dla straży pożarnej i wojska, które charakteryzują się wyższą wytrzymałością od seryjnych maszyn.
- Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Na pewno trzeba pamiętać, że dane techniczne dla agregatów są określane dla 0 m n.p.m. , temperatury otoczenia 20 st. C i wilgotności rzędu 60%. W przypadku pracy w innych – gorszych warunkach osiągi ulegną pogorszeniu. Dla przykładu: każde 100 m wysokości n.p.m. to spadek wydajności o ok. 1%, a każde 5 stopni powyżej 20 st. C to spadek sprawności o kolejne 2%. Dlatego też zawsze warto mieć to na uwadze i dobrze przeliczyć to co podaje producent.
Znając te podstawowe zasady, możecie sami spróbować dobrać agregat, jednak mimo wszystko polecamy konsultację z jednym z naszych specjalistów, żeby wybrany produkt był idealnie dostosowany pod Wasze potrzeby :)